Hazırlanacak Kararname İle Elektronik Sigara Yasaklanacak! Birçok Ülke İçin Örnek Teşkil Edecek

Elektronik sigara ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Tek kullanımlık elektronik sigaralar o tarihten itibaren yasaklanacak.

Elektronik sigara sektöründe önemli bir gelişme yaşandı. Belçika, Avrupa Birliği’nde öncü bir adım atarak “vapes” adı verilen tek kullanımlık elektronik sigaraların satışını yasaklıyor. Bu karar, diğer ülkeler için örnek teşkil edecek nitelikte.

Tek kullanımlık vapes’lerin satışının 1 Ocak 2025’ten itibaren yasaklanacağı belirtiliyor. Bu adım, elektronik sigara endüstrisindeki düzenlemelerin sıkılaştırılması ve halk sağlığının korunması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

ÇOCUKLAR ARASINDA POPÜLERLEŞTİ

Gece dükkanları ve çevrimiçi platformlarda satılan Muz, kavun, pamuk şeker gibi çeşitli aroması bulunan tek kullanımlık vapes’ler, sigarayı bırakmak isteyenler için alternatif olarak sunuluyor.

Ancak Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke (Vooruit) bu durumun tersine döndüğünü özellikle 12 yaş civarındaki gençler arasında popüler olduğunu söyleyerek eleştirdi.

Vandenbroucke vapeslerin yasaklanma adımını, yeni nesillerin sigaraya bağımlı hale gelmesini önlemek amacı ile yapıldığını söyledi.

1 Ocak 2025 itibariyle yürürlüğe girecek olan söz konusu düzenleme, hali hazırda reşit olmayanlara satışı yasak olan vapesleri de kapsıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x