Eski başkan şatafatlı makam odasındaki eşyaları almak istedi

Manisa’nın Yunusemre ilçesinin AK Partili eski belediye başkanı Mehmet Çerçi, döneminde yaptırdığı lüks makam odasındaki eşyaların kendine ve eşine ait olduğunu öne sürerek AK Parti Yunusemre İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ali Düden’i mesai bitiminde belediye gönderdi. Yanında evrak ve hiçbir belge olmayan Düden, kapıdan geri döndü.

31 Mart 2024 yerel seçiminde AK Parti’den CHP’ye geçen Manisa’nın Yunusemre Belediyesi lüks makam odası ile gündeme gelmişti. Dün makam odasındaki bazı eşyaların kendisine ve eşine ait olduğunu öne süren AK Partili eski başkan Mehmet Çerçi, belediyeye eşyaları almak için işçi ve kamyonet göndereceğini açıklamıştı.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, bugün mesai bitiminde eski başkan Çerçi’nin isteğiyle AK Parti Yunusemre İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ali Düden, belediyeye geldi. Yunusemre Belediye Başkan Yardımcıları Ali Kuyumcu, Haydar İzci ve Özge Arslan tarafından karşılanan Düden’den resmi belge istendi.

Haydar İzci, “Eline kolunu sallayan belediyeden malzeme götüremez. Bunun hukuksal boyutları var” dedi. Bunun üzerine Düden ise “Elçiye zeval olmaz, biz geldik görevimizi yaptık” diyerek karşılık verdi. Başkan yardımcılarından Ali Kuyumcu da “Başvuruları yapın, belgeyi sunun ondan sonra gelin. Kamuoyunu kendi aranızda oluşturun, başkasıyla değil” ifadelerini kullandı.

AK Partili Düden bu konuşmanın ardından belediyenin önünden ayrıldı.

BELEDİYE BAŞKANI BALABAN: BELGELEMESİ GEREKİYOR

AK Parti Yunusemre İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ali Düden’in belediye gelmesinden önce açıklama yapan Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, eski başkan Mehmet Çerçi’nin makam odasındaki eşyaları kendi parası ile yaptırdığına dair sözlerine tepki gösterdi.

Kendilerinde bu eşyaların Mehmet Çerçi tarafından alındığına ilişkin herhangi bir belge olmadığını belirten Balaban, Çerçi’nin “Eşyalarımı istiyorum” sözlerine ise “Bunlar belgelenmeden buradan Melek Hanım’ın yaptığı tablolar dışında bir eşya vermek gibi bir şansımız yok” yanıtını verdi.

Semih Balaban, şunları söyledi:

“Sayın Mehmet Çerçi makam odasındaki eşyaların kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Biz de diyoruz ki bu eşyaların kendisine ait olduğunu belgelemesi gerekiyor. Eşyaların kendisine ait olduğuna dair fatura olması gerekiyor. Bu yeterli değil. Aynı şekilde Mehmet Çerçi tarafından hangi firmadan alındıysa, ama banka dekontu ama ödeme makbuzuyla kendisi tarafından ödendiğinin belgelenmesi gerekiyor. Bunun dışında tutanaktır, herhangi bir iddiadır bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Bu iddialar boş. Gerçekçi iddialar olmuyor.”

‘BELEDİYE ARAZİSİNİ DEĞERİNİN ALTINDA FİYATA SATMIŞLAR’

Eski başkan Mehmet Çerçi’nin kendi döneminde bir arsa satışında belediyenin zarara uğratıldığı yönündeki iddialara verdiği yanıtın da kamuoyunu tatmin etmediğini söyleyen Balaban, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine bir arsa satımı. Bu arsa satımında da belediye başkanlığı yetkilileri imzayı atmış. O imzada da bilirkişi olarak 25-30 bin TL arasında metrekare değeri var. Fakat ne yazık ki 8 bin 500 TL’den bu arsa satılmış. Bunun da belgesi mevcut. Dünkü açıklamaları hiçbir şekilde bu kamu zararını örtmüyor, bir cevap niteliği de taşımıyor. Özellikle bir kez daha altını çiziyorum belediye başkan yardımcılarımız makam aracı kullanmıyorlar. Tasarruf tedbirlerini de en iyi şekilde uyguluyorlar. O nedenle buradan tüm kamuoyuna sesleniyorum: Bizler bir aydır çok olumlu işleri sizlerle birlikte gerçekleştirdik. 48 aracı iade ettik ama sistem tıkır tıkır işliyor. Hiçbir arabaya da ihtiyacımız yok.”

‘KAPALI KAPILAR ARDINDA BİR PLANIMIZ YOK’

Çerçi’nin “Belediyede olan biten her şey bana geliyor” sözlerine de yanıt veren Balaban, “Çok güzel. Gelebilir. Biz zaten her konuda şeffafız, açığız. Kapalı kapılar ardında bir plan programımız yok. Her şeyi de herkes öğrenebilir. Çünkü bizim halka hizmetten başka bir düşüncemiz yok. Belediyede olan her şey halkın kulağına gidecek. Açık, şeffaf bir belediyecilik nasıl yapılır halkımız en iyi şekilde görecek” dedi.

‘KAYNAK YARATILARAK BORÇLAR KAPATILACAK’

Mehmet Çerçi’ye yaptığı olumlu çalışmalardan dolayı teşekkür eden Semih Balaban, devraldıkları devasa borcu da en kısa sürede kapatacaklarını sözlerine ekledi.

Balaban, “Kendisi 1 milyar 100 milyon gibi çok ciddi bir borç bırakmış. Bu borcu da doğru bulmuyoruz. Ancak devlette devamlılık esastır ilkesiyle kaynak yaratarak bu borcu da ödeyeceğiz. Yunusemre Belediyesi’ni yeniden inşa edeceğiz. Bizler bu borçlar yapılırken her zaman bu borçların hesabını verebilen bir belediye olsun dedik. Fakat hesap da verilemiyor. Diyorlar ki; ‘Şu kadar hizmet yaptık.’ Peki 10 yılda belediye büyükşehir yasası ile birlikte köylerin ne kadar gayrimenkulleri belediyeye geçti? Kaç bin dönüm arazi satıldı? Bunları da araştırıyoruz. Önümüzdeki süreçte de kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x